زاغه مهمات چیست و چه کاربردی دارد ؟

تعریف زاغه مهمات

زاغه ذر لغت به معنای سوراخی در کوه ، تپه ، بیابان میباشد که جهت استراحت چهار پایان از آن استفاده شود ، زمان قاجار انبار مهمات و اسلحه های گرم را قور خانه می نامیدند اما با گذشت زمان و به مرور نام آن به زرادخانه تغییر یافت . زرادخانه ها محلی برای ساخت و ذخیره مهمات هستند که برحسب نیاز میتوانند فضایی جهت تعمیر و ساخت جنگ افزار های مختلف را نیز ذر خود جای دهند.

اصلی ترین عاملی که برای ساخت استحکام و طراحی متفاوت و پیچیده تر این سازه ها نسبت به اماکن دیگر است . طبیعتا به دلیل مهم بودن کاربری زاغه مهمات معماری آن نیز باید منحصر به فرد ، اغلب زاغه ها به صورت هلالی و بتنی ساخته میشوند که به دلیل قوس موجود در سقف تشابه زیادی به خانه های اسکیموییی دارند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی جایگزین شدن مصالح ساختمانی پیشرفته با انواع سنتی ، تحول بزرگی در ساخت امکانی نظیر زاغه مهمات که نیاز مند توجه خاص در طراحی و اجرا می باشند پدیدار گشت. ساختمان هایی مقاوم و در عین حال سبک که ضمن دارا بودن خصوصیات لازم برای زاغه ها میتواند در مدت زمان کمتری اجرا شود .

جهت ساخت زاغه ها گروه مهندسی کارن سازه از یک استراکچر فلزی با پوشش ساندویچ پانل در سقف و بدنه استفاده میکند . ساندویچ پانل به کار رفته برای زاغه ها از نوع ضد گلوله می باشد که ضمن دارا بودن خاصیت عایق ، صوت ، گرما و سرما ف خاصیت ضد گلوله و ضد زلزله بودن را نیز داراست.

زاغه مهمات
زاغه مهمات و انبار اسلحه پیش ساخته

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *