5 (100%) 1 vote

روش اجرای ساختمان های پیش ساخته کارن سازه

روش اجرای ساختمان های پیش ساخته، به متریال مادر آنها بستگی دارد. بیشتر ساختمان های پیش ساخته از استراکچر فولادی ، بتنی، چوبی ساخته می شوند. برای پوشش سقف و دیوارهای آنها نیز متریال های گوناگونی مانند ساندویچ پانل، تایل گچی ( کناف )، نئوپان و … می توان استفاده نمود. شرکت کارن آلتای، با توجه به تولید ساندویچ پانل ( کارن پانل ) در بخش ساختمان های پیش ساخته یکی از معتبرترین شرکت های کشور بوده و با برند کارن سازه، پروژه های معتددی را در داخل و خارج از کشور با موفقیت به اتمام رسانده است.متریال اصلی ساختمان های پیش ساخته کارن سازه ساندویچ پانل پلی یورتان کارن پانل بوده و استراکچر ( اسکلت ) این ساختمان ها از پروفیل های فولادی تشکیل می شود.

روش اجرایی ساختمان پیش ساخته چیست ؟

 • جلسه مشاوره : برای کارن سازه هدف کارفرما از احداث ساختمان پیش ساخته بسیار مهم بوده و با توجه به نوع کاربری و بودجه کارفرما، نقشه های اولیه به کارفرما ارائه می شود. در صورت تایید نقشه پیشنهادی کارن سازه، نقشه های سه بعدی در نرم افزار 3D max ارائه می گردد. بعد از تایید هزینه های ساخت آنالیز شده و قرارداد طراحی و ساخت EPC صورت می گیرد.
 • بررسی رفتار خاک : برای تحلیل رفتار خاک و مقاومت خاک در مقابل نیروهای وارده از سوی ساختمان پیش ساخته ، به یک سری اطلاعاتی نیازمندیم که توسط آزمایشگاه مکانیک خاک بدست می آیند. در صورت تایید ظرفیت بابری خاک ، فونداسیون مورد نیاز با توجه به نوع خاک و وزن سازه طراحی می شود. معمولا ساختمان های پیش ساخته کارن سازه وزن بسیار کمی داشته و فونداسیون نقطه ای جوابگو می باشد.
 • محاسبه استراکچر: استراکچر فولادی ساختمان های پیش ساخته کارن سازه توسط مهندسین مجرب سازه شرکت کارن آلتای و با کمک نرم افزارهای E-TABS و یا SAP صورت می گیرد. محاسبه استراکچر ساختمان های پیش ساخته با توجه به نوع کاربری ساختمان پیش ساخته ، مقدار بارهای مرده و زنده موجود، بار برف و زلزله و شدت وزش باد صورت می گیرد. با در نظر محل احداث پروژه ، اکثر اطلاعات فوق را می توان بدست آورد. مهمترین اطلاعات به دست آمده از طریق محاسبات عبارتند از : سایز ستون فلزی، سایز تیرهای اصلی و یا المان های تشکیل دهنده خرپا، نوع پروفیل ، سایز و فواصل تیرهای فرعی ( پرلین ) ، محل و ابعاد بادبند ها و نحوه اتصال آنها، نوع اتصالات اجزای سازه به یکدیگر ( جوش یا پیچ و مهره ) . این اطلاعات در قالب دفترچه محاسباتی کامل به همراه روش طراحی، دیاگرام های مربوطه، ضرایب و … مختص ساختمان پیش ساخته مورد نظر به کارفرما تحویل داده می شود که در صورت درخواست کارفرما می توان دفترچه را مورد تایید نظام مهندسی قرار داد.
 • ترسیم نقشه های اجرایی : بعد از بدست آمدن ابعاد استراکچر، نقشه های فاز یک به صورت کامل تهیه و تحویل کارفرما می شود. این نقشه ها معمولا در مقیاس 1:100 بوده و شامل نقشه های شاپ استراکچر، نقشه های کامل معماری همراه با دتایل های اجرایی، نقشه فونداسیون، نقشه های اجرایی، نقشه های الکتریکال، نقشه های مکانیکال و … می باشند که در فایل AUTOCAD به کارفرما ارائه می شوند.
 • ساخت استراکچر: اولین قدم در اجرای ساختمان های پیش ساخته کارن سازه، ساخت استراکچر در کارگاه شرکت کارن آلتای می باشد. در کارگاه ستون های سازه، خرپاهای مورد نیاز، تیرهای فرعی، بادبند ها ، آبرو ها، فلاشینگ ها و کمرکش های نصب ساندویچ پانل ساخته و در صورت درخواست کارفرما به صورت کوره ای رنگ آمیزی می شوند. تمامی قسمت های استراکچر با توجه به نقشه های شاپ کد بندی شده و بعد از اتمام ساخت آماده بارگیری و انتقال به محل پروژه می گردند.
 • سفارش ساخت ساندویچ پانل : به موازات ساخت اسکلت در کارگاه، مقدار و نوع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری توسط مهندسین کارن سازه به کارخانه تولیدی ( کارن پانل ) اطلاع داده می شود تا وقفه ای در روند اجرای ساختمان پیش ساخته روی ندهد. معمولا مدیر پروژه برنامه ساخت استراکچر و تولید ساندویچ پانل را طوری برنامه ریزی می نماید تا این دو بخش مهم به صورت هم زمان بارگیری و به محل احداث ساختمان پیش ساخته ارسال شود.
 • تهیه سایر متریال های مورد نیاز: متریال های زیر جهت بارگیری و ارسال به محل احداث ساختمان پیش ساخته توسط گروه بازرگانی کارن سازه تامین می شوند. شایان ذکر است متریال ها مطابق قرارداد و با تایید نمونه به همراه مشخصات فنی و استاندارد مربوطه توسط کارفرما تهیه و بارگیری می شود.
 • اجرای فاضلاب : فاضلاب ساختمان های پیش ساخته یا به سیستم فاضلاب شهری متصل شده و یا سپتیک تانکی برای دفع آن اجرا می گردد. لوله های فاضلاب آشپزخانه و سرویس های بهداشتی از جنس PVC بوده و طبق نقشه های اجرایی اجرا می شود. لوله های فاصلاب ساختمان های پیش ساخته کارن سازه در زیر کف سازی قرار خواهند گرفت.
 • استقرار ستونها : قبل از اجرای ستون های سازه ساختمان های پیش ساخته ، می بایست ابتدا لول بودن بیس پلیت های فونداسیون را بررسی کرد. تراز بودن بیس پلیت ها اهمیت زیادی در کیفیت ساختمان های پیش ساخته دارند.

ستون های ساختمان های پیش ساخته کارن سازه معمولا از پروفیل های قوطی مربع ساخته می شوند. سایز این قوطی ها طبق دفترچه محاسباتی مشخص گردیده که در کارگاه به ابعاد مورد نیاز برش می خورند. برای اتصال ستون ها به بیس پلیت های مستقر روی فونداسیون معمولا از جوش استفاده می شوند. در قسمت بالایی ستون ورق مناسبی جوش داده شده است که این ورق دارای سوراخ هایی می باشد. اتصال خرپا یا تیر اصلی توسط این ورق ها صورت می گیرد. بطوریکه در قسمت تحتانی خرپا یا تیر، ورقی مطابق با ورق فوقانی ستون جوش می شود و ورق فوقانی ستون و تحتانی خرپا روی یکدیگر قرار گرفته و از طریق سوراخ هایی همسانی که در ورق ها قبلا تعبیه شده است، اتصال با پیچ و مهره صورت می گیرد. در استقرار ستون ها می بایست شاقول بودن ستون را به دقت بررسی کرد.

 

 • اتصال تیر های اصلی به ستون ها : بعد از اجرای ستون ها ، نوبت به اجرای خرپاها می رسد. گروه کارن سازه به دلیل عدم استفاده از ستون در داخل فضای ساختمان های پیش ساخته از خرپا استفاده می کند. البته در برخی موارد نیز از سایر پروفیلها به عنوان تیر اصلی می توان استفاده کرد. برای اتصال تیر اصلی به ستون ، چنانچه قبلا توضیح داده شد از پیچ و مهره استفاده می کنیم. سازه های پیچ و مهره ای در مقایسه با اتصالات جوشی از مزیت های زیادی برخوردار می باشند. از این رو گروه کارن سازه، برای اتصالات سازه ساختمان های پیش ساخته خود از پیچ و مهره استفاده می نماید. بعد از استقرار ستون ها ، خرپاهای مخصوص هر دهانه ، توسط جرثقیل بلند شده و روی ستون های موجود در ان دهانه قرار می گیرند. بعد از تنظیم صفحات تحتانی خرپا و فوقانی ستون و هنگامی که سوراخ های هر دو صفحه بر هم منطبق شد، پیچ و مهره ها عمل اتصال را انجام می دهند. همین کار را برای ستون مقابل انجام خواهیم داد. می بایست افقی بودن خرپا توسط تراز تست شود .
 • اتصال تیرهای فرعی به خرپا: تیرهای فرعی ( پرلین ) به خرپا طبق اندازه های معین شده در نقشه های اجرایی متصل می شوند. این اتصال نیز در سازه های پیش ساخته کارن سازه توسط پیچ و مهره انجام می شود. عملیات اتصال پرلین ها به تیرهای اصلی از موارد بسیار حساس بوده و می بایست زاویه قرارگیری آنها دقیقا مطابق نقشه صورت گیرد.در غیر این صورت پوشش سقف با مشکلات زیادی روبه رو می شود.
 • اتصال بادبند ها : معمولا بادبند های ساختمان های پیش ساخته کارن سازه از میلگرد، نبشی و یا سیم بکسل بوده که طبق نقشه در دهانه های معینی قرار خواهند گرفت. اتصال بادبند ها آخرین مرحله در اجرای استراکچر ساختمان های پیش ساخته می باشد.
 • اتصال کمرکش ها : کمرکش ها در واقع پروفیل ها افقی هستند که در ترازهای معین و ما بین دو ستون متصل می شوند و وظیفه آنها ایجاد تکیه گاهی برای اتصال ساندویچ پانل های دیوارهای محاطی ساختمان های پیش ساخته می باشد. در برخی موارد دو ردیف از کمر کش استفاده می کنیم.تعداد کمر کش ها به ارتفاع سازه و میزان شدت باد بستگی دارد. ساندویچ پانل های دیواری به پروفیل های کمر کش پیچ می شوند.
 • پوشش سقف : برای پوشش سقف ساختمان های پیش ساخته کارن سازه از ساندویچ پانل پلی یورتان کارن پانل استفاده می کنیم. ورق های بیرونی و درونی ساندویچ پانل های سقفی کارن پانل گالوانیزه پیش رنگ با ضخامت 5/0 میلیمتر می باشند.ضخامت عایق میانی پلی یورتان به محل احداث ساختمان پیش ساخته بستگی داشته و معمولا 4 یا 5 سانتیمتر در داخل ایران می باشد. پلی یورتان مصرفی در عایق ساندویچ پانل های سقفی کارن پانل از نوع کند سوز b2 بوده که دارای چگالی 40 کیلوگرم بر متر مکعب می باشند.ساندویچ پانل های سقفی روی تیرهای فرعی ( پرلین ) پیچ می شوند.
 • اجرای دیوارهای محاطی : دیوارهای بیرونی ساختمان های پیش ساخته کارن سازه از ساندویچ پانل دیواری کارن پانل با عایق پلی یورتان b2 می باشد. ورق های این ساندویچ پانل ها از جنس گالوانیزه پیش رنگ به ضخامت 5/0 میلیمتر می باشد. معمولا ضخامت عایق ساندویج پانل های دیواری کارن پانل برای استفاده در دیوارهای محیطی ساختمان های پیش ساخته کارن سازه 6 سانتیمتر می باشد. این ساندویچ پانل ها عایق بسیار خوبی در مقابل سرما و گرما بوده و از هدر رفتن انرژی داخل ساختمان جلوگیری می کنند. دیوارهای بیرونی توسط پیچ به پروفیل های زیر سازی متصل می شوند.
 • اجرای دیوارهای جداکننده ( پارتیشن ) : برای اجرای دیوارهای جداکننده از در ساختمان های پیش ساخته کارن سازه از ساندویچ پانل دیواری کارن پانل استفاده می شود. معمولا ضخامت عایق ساندویچ پانل های پارتیشن 4 سانتیمتر بوده که عایق آنها پلی یورتان و در گاهی موارد پلی استایرن می باشد.
 • اجرای سرامیک کف : برای کف سازی ساختمان های پیش ساخته کارن سازه از سرامیک یا موزاییک استفاده می شود. بعد از اتمام اجرای دیوارهای بیرونی ، سرامیک کاری شروع شده و تراز کف به گونه ای انتخاب می شود تا سرامیک حداقل 5 سانتیمتر انتهای ساندویچ پانل دیواری را پوشش دهد. این عمل موجب تقویت و پایداری بهتر ساندویچ پانل های دیواری می شود.
 • اجرای درب ها : درب اتاق ها توسط چهارچوب ویژه ای که به ساندویچ پانل های دیواری متصل شده است اجرا می شود. جنس درب ورودی از نوع ضد سرقت ، درب اتاق ها از نوع MDF و جنس درب سرویس ها از نوع آلومینیوم یا PVC می باشد.
 • اجرای پنجره ها: برای اجرای پنجره ها برش کاری ساندویچ پانل های دیواری اجتناب ناپذیر می باشد. جنس پنجره های ساختمان های پیش ساخته UPVC بوده و شیشه آنها از نوع دوجداره گازدار می باشد. یراق آلات پنجره ها از انوع درجه یک وارداتی بوده که کیفتی بسیار بالا دارند، انتخاب می گردد. معمولا سایز پنجره ها یک متر در یک متر ( گاها یک متر در دو متر ) می باشد. دلیل انتخاب این ابعاد سهولت در برش کاری ساندویچ پانل های دیواری می باشد و میزان پرتی ساندویچ پانل را به حداقل می رساند.
 • اجرای سیم کشی: سیم کشی در ساختمان های پیش ساخته کارن سازه به دو صورت رو کار و یا تو کار می باشد. در صورتیکه ساندویچ پانل های دیواری به عنوان نمای داخلی انتحاب شود ( روکشی روی ساندویچ پانل ها در نظر گرفته نشده باشد )
 • اجرای لوله کشی : لوله کشی سرد و گرم به صورت روکار در روی ساندویچ پانل های دیواری انجام می گیرد. جنس لوله های سرد و گرم pvc پنج لایه می باشد. لوله کشی های سرد و گرم از ورودی ساختمان و زیر سقف کاذب به صورت عمودی به محل آشپزخانه و سرویس های بهداشتی موجود در ساختمان پیش ساخته می رسند.

اجرای سقف کاذب

به دلیل استفاده از خرپا در ساختمان های پیش ساخته کارن سازه ، جهت پوشش خرپا ها و ایجاد سطحی صاف در سقف می بایست از سقف کاذب استفاده نمود. سقف کاذب های مورد استفاده در ساختمان های پیش ساخته کارن سازه عبارتند از : تایل گچی با برند کناف به ابعاد 60 در 60 سانتیمتر، سقف کاذب pvc با برند آذران پلاستیک . سقف های کاذب توسط زیر سازی مخصوص خود اجرا می شوند . لوله های سیم کشی و برخی مواقع تاسیسات مکانیکی از زیر سقف کاذب عبور می نمایند.

دانلودبروشور ساختمان های پیش ساخته اجرا شده

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

عضویت در کانال تلگرام سایت

کانال ما

دنبال کردن پیج اینستاگرام سایت

صفحه ما

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.