تولید ساندویچ پانل

5/5 - (1 امتیاز)

خط تولید ساندویچ پانل

برای تولید ساندویچ پانل از دو روش کانتینیوز یا پیوسته و دیسکانتینیوز یا غیرپیوسته استفاده می‌ شود. در روش اول جهت تولید ساندویچ پانل مواد اولیه یعنی ورق گالوانیزه و چسب فوم، وارد دستگاه شده و در نهایت محصول با اندازه دلخواه خارج می‌ گردد. اما در روش دوم تولید به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود. به این معنا که برخلاف روش پیوسته که ورود مواد از یک طرف دستگاه و خروج محصول آماده از طرف دیگر دستگاه اتفاق می‌ افتد؛ در این روش هر قسمت جداگانه تولید و به بخش بعدی منتقل می‌شود. به بیان دقیق‌تر خطوط تولید از یکدیگر جدا هستند.

خرید ساندویچ پانل کارن سازه
خرید ساندویچ پانل کارن سازه

روش غیرپیوسته در تولید ساندویچ پانل ،به دو صورت پلی‎یورتان و پلی استارین انجام می‌ گیرد. در روش پلی یورتان، ورق‌ ها ابتدا با دستگاه، برش داده می‌ شوند. در مرحله بعد، طوری که وسط آنها خالی باشد، در قالب قرار می‌ گیرند . سپس بین دو لایه با فوم پلی‌ یورتان پر می‌ شود. در نهایت فوم، با گرم و سرد شدن، خشک و از قالب خارج می‌ شود و محصول نهایی آماده می‌ گردد. اما در فرایند تولید ساندویچ پانل به روش پلی‌ استارین، پس از آنکه ورق گالوانیزه و فوم پلی‌ استارین به اندازه دلخواه برش داده شدند، با چسب به هم چسبانده، پرس و در نهایت خشک می‌ شوند. در این مقاله با گروه صنعتی کارن سازه بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده انواع ساندویچ پانل، همراه باشید. بیشترین کاربرد ساندویچ پانل برای ساختمان پیش ساخته و سازه های سبک می باشد.

دستگاه های تولید کننده ساندویچ پانل

 • کویل گیر ورق

از این دستگاه معمولاً 2 یا 4 متری در هر خط تولید نیاز است. ظرفیت هر دستگاه 10 الی 15 تن و به صورت شارژ اتوماتیک (Automatic charging) کار می کنند. یک یا دو کویل گیر لاین تولید زیر و یک یا دو کویل گیر هم لاین تولید ساندویچ پانل بالا را تغذیه می کنند.

 • دستگاه رول فرمینگ

جهت تولید ساندویچ پانل دستگاه رول فرمینگ بکار می رود. این دستگاه جهت باز کردن رول ورق فلزی و فرم دهی و شکل دهی به آن کاربرد دارد. بسته به نوع سفارش مشتری و تنوع محصول باید تعدادی رول فرمینگ در خط تولید مستقر شود. چنانچه خط بخواهد محصول سقفی و دیواری را تولید کند باید حداقل 3 دستگاه رول فرمینگ در خط تولید مستقر شود. این دستگاه ها به صورت اتوماتیک و با انتخاب اپراتور در مسیر تولید قرار می گیرند.

 • دستگاه تزریق فوم

 این دستگاه ماد تشکیل دهنده فوم که می تواند از نوع پلی اورتان و یا پلی استایرن باشد را دریافت می کند. این مواد به وسیله یک نازل روی یک صفحه ریخته شده و توسط یک شانه به صورت صاف و یکنواخت در می آید و پس از انجام فرآیند پخت در دستگاه به ابعاد مورد نظر برش داده می شود. این دستگاه دو نوع تزریق فوم فشار قوی و تزریق فوم کم فشار دارد.

 1. وجه تمایز این دو دستگاه در این است که دستگاه تزریق فوم فشار قوی جهت تولید محصولات فوم سخت ساندویچ پانل، لوله های گرمایشی و ساندویچ پانل سردخانه ای کاربرد دارد.
 2. اما دستگاه تزریق فوم کم فشار در تولید محصولات نیمه سخت و انعطاف پذیر مثل فوم بالش، تشک و وسایل شناور کاربرد دارد.

 • سیستم های برش اولیه

برای تولید ساندویچ پانل جهت گونیا کردن یا اصلاح لبه های ورق مابین کویل گیر ورول فرمینگ معمولاً گیوتین ضربه ای یا چرخشی قرار می گیرد. در صورت نیاز مشتری برای لاین بالا و لاین پایین دو دستگاه مجزا نصب می شود.

تولید ساندویچ پانل
تولید ساندویچ پانل

 • پیش گرم

ورق فرم داده شده باید از پایین سیستم برش پیش گرم عبور کند تا با دریافت گرمای اولیه آمادگی تزریق فوم را پیدا کند. سیستم های پیش گرم به دو صورت عمل می کنند.

 1. گرمایش با المنت برقی
 2. گرمایش با سوختهای فسیلی مثل گاز شهری

درجه حرارت ورق قبل از تزریق فوم تاثیر بسزایی در چسبندگی فوم و افزایش حجم همگن (پف کرن) و نهایتاً دانسیته فوم دارد.

 • پرس یا دبل باند

از دیگر دستگاه های که در تولید ساندویچ پانل استفاده می شود پرس است. مشخصه اصلی و تاثیر گذار این این دستگاه طول موثر ماشین است. این دستگاه معمولاً در کمتر از 10 متر ساخته نمی شود. چون طول های پایین در این دستگاه کارایی و راندمان بسیار پایینی دارند . 3 عامل در خط تولید طول این دستگاه را مشخص می کند:

 1. مشخصات فنی فوم ومدل دستگاه تزریق.
 2. سرعت مورد نیاز مشتری برای خط تولید (ظرفیت تولید).
 3. منطقه جغرافیایی و مکان کارخانه تولیدی ، کارشناسان ما براساس این 3 فاکتور پیشنهاد فنی خود را به مشتری ارایه خواهند داد.

 • سیستم خنک کاری

سیستم خنک کاری جهت تولید ساندویچ پانل، 2 وظیفه را به عهده دارد:

 1. انتقال محصول از یک سمت خط تولید به سمت دیگر (در سالن های با طولهای کمتر از 150 متر).
 2. زمان دادن به محصول برای همگن شدن حرارت در عمق فوم و سطح محصول سیستم های خنک کاری را به دو صورت عددی و پروانه ای وافقی می سازد.

ظرفیت سیستم های خنک کاری جزء الزامات خط تولید نیست. ولی در بعضی از گریدهای فوم ممکن است عدم خنک کاری و بسته بندی تسریع باعث تغییر حجم در فوم و محصول نهایی گردد.

 • سیستم استکر

در خط تولید ساندویچ پانل، استکر برای چیدن و مرتب کردن قطعات تولیدی روی هم استفاده می شود. در مواردی که محصول سقفی در خط تولید باشد استکر علاوه بر جابجایی محصول به صورت یک درمیان محصولات را برگردانده تا به صورت مرتب تر روی هم چیده شود و فضای کمتری را اشغال کند.

استکرها دارای 3 نوع هستند که عبارتند از:

 1. هیدرولیک
 2. پنوماتیک
 3. مکانیکی همراه با سیم بکسل

 • دستگاه دبل بلت

 این دستگاه نوعی دستگاه پرس است که در روش کانتینیوز تولید ساندویچ پانل، پرس قطعات فلزی و ساندویچ پانل ها را به صورت تسمه ای بر عهده دارد و در طی مراحل تولید پانل ها روی این صفحه قرار دارند.

 • دستگاه برش اره نواری

 همان طور که پیداست این دستگاه برش ساندویچ پانل را بنا به درخواست و سفارش مشتری بر عهده دارد. ماشین های برش، در 2 نوع ساخته می شوند:

 1. برش نواری
 2. برش دیسکی

 • دستگاه بسته بندی

مرحله آخر در تولید ساندویچ پانل این دستگاه است که جهت محافظت محصولات از آلودگی، خراش و یا آسیب های فیزیکی و مکانیکی پانل ها را دسته بندی و با روکشی از جنس پلاستیک، کارتن بسته بندی می کند. این دستگاه مرحله نهایی خط تولید است. معمولاً پنل ها را تا ارتفاع 1 متر روی هم چیده و در این ایستگاه با نایلون بسته بندی می کنیم. عملیات سلفون کشی توسط دستگاه به گونه ای انجام می شود که سلفون یا نایلون به صورت مارپیچ اطراف محصولات تولیدی پیچیده شود.

معرفی دستگاه کانتینیوز پلی یورتان

این دستگاه اولین نمونه از دستگاه های تولید ساندویچ پانل بوده که وارد کشور شده اند و به نام دستگاه کانتینیوز پلی یورتان یا پلی اورتان شناخته می شوند. همچنین اولین نمونه های ساندویچ پانل را ساندویچ پانل پلی یورتان یا پلی اورتان نامید. این دستگاه در ابتدای خط تولید چند رول گیر دارد که با توجه به نوع دستگاه، سرعت روند کار و تعداد این رول گیر ها فرق می کند. معمولا در نوع معمولی آن از دو یا چهار رول گیر و در نوع پیشرفته آن بیش از چهار رول گیر وجود دارد.

دستگاه رول گیر دارای دو رول دیگر برای نگه داشتن ساندویچ پانل نیز می باشد که یکی روی ساندویچ پانل و دیگری در زیر آن قرار دارد. از این دستگاه برای باز کردن رول ورق گالوانیزه استفاده می شود و پس از باز کردن، رول وارد دستگاه شده تا به فرم دلخواه تبدیل شود.

ورق رویی و زیری ساندویچ پانل توسط غلتک ها مخصوصی از بالا و پایین به هم نزدیک می شوند و در فاصله ی معینی از هم قرار می گیرند و در میان آن ها ترکیبی از پلی ال با ایزوسیانات با دوز مخصوص تزریق می شود.

معرفی دستگاه کانتینیوز پلی استایرن

این دستگاه بعد از مدل کانتینیوز پلی یورتان آمد که بسیار جهت تولید ساندویچ پانل، بهینه تر عمل می کنند. در این دستگاه دو عدد رول بازکن دارد که برای ورق های رویی و زیرین ساندویچ پانل است، همچنین دارای دو ردیف غلتک برای دستگاه فرم دهی می باشد که بعد از فرم دهی صفحات 2 تا 3 متری از جنس پلی استایرن به بیرون می آیند که چسب نیز خورده اند. این صفحات توسط دستگاه به هم چسبیده و پرس می شود و بعد از آن به قطعات دلخواه تقسیم می شود که در تولید ساندویچ پانل دیواری و یا ساندویچ پانل سقفی هیچ تفاوتی ندارد.

هزینه تولید ساندویچ پانل چقدر است؟
قیمت تولید ساندویچ پانل به سفارش مشتری بستگی دارد که برمیگردد به اندازه ابعاد، نوع جنس و کیفیت ان که بعد ثبت سفارش مهندسین انجام میدهد.
دستگاه های تولید ساندویچ پانل کدام اند؟
تولید ساندویچ پانل در سطح کشوز در کاخانه های متفاوت توسط دستگاه های مختلف انجام میشود از جمله دستگاه های که بیشتر کاربرد دارد دستگاه رول فرمینگ و کویل گیر ورق میباشد.
بهترین تولید کننده ساندویچ در ایران کدام است؟
تولید کننده های زیادی در ایران وجود دارد یکی از بهترین تولید کننده که به جرئت میتوان نام برد شرکت کارن ساره میباشد این شرکت یکی از معتبر ترین شرکت در سطح کشور میباشد و از مجرب ترین مهندسین یرخوردار میباشد که سالها تولیدات و کار روی انواع پروژه ر ا انجام داده و تجربه بالا ی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *