انواع ساختمان پیش ساخته

Rate this post

انواع ساختمان پیش ساخته در ساخت و ساز

انواع ساختمان پیش ساخته در موقع ساخت خانه های آماده

بشر از ازل تا ابد همواره به یک مسکن نیاز دارد. مسکن‌ها از گذشته تا به امروز تفاوت‌های چشمگیری داشته‌اند. طبیعتا با گذشت زمان و پیشرفت علم و فناوری طریقه ساخت ساختمان‌ها ، مواد اولیه مورد استفاده و… تغییر کرده است.این تغییر توام با کیفیت بوده و توانسته محصولی مرغوب را روانه بازار کند.
ساخت ساختمان پروسه‌ای زمان‌بر است. به طور میانگین زمان ساخت یک خانه با توجه به شرایط یک سال زمان می‌برد.

در ادامه مقاله به شرح جزئیاتی بیشتر درباره ساختمان‌ پیش ساخته می‌پردازیم.

انواع ساختمان پیش ساخته به چند قسمت تقسیم می شود ؟

افزایش جمعیت سبب شده است که متخصصان و مهندسین راهی برای ساخت سریع خانه‌ها پیدا کنند. نیاز جوامع تعیین کننده پارامترهای اساسی هستند. در ساخت ساختمان نیز نیاز جوامع تأثیر گذاشته است. امروزه با ساختمان‌های پیش ساخته‌ای روبرو هستیم که در مدت زمان کوتاهی ساخته می‌شوند. آن‌ها با متریال‌هایی‌‌ باکیفیت به بازار عرضه می‌شوند و سریع‌تر حاضر شدن آن دلیل بر بی‌کیفیتی و بی‌دقتی در ساخت آن نیست.
ساختمان پیش ساخته چوبی
یکی از مصالح پرکاربرد در ساخت خانه ، چوب می‌باشد. سازه‌های چوبی توانسته‌اند خود را در این زمینه اثبات کنند. آن‌ها در برابر مختلفی مقاومت خوبی از خود نشان داده‌اند که عبارتند از : عوامل محیطی ، بحران‌های طبیعی مثل زلزله و باد ، شرایط اقلیمی و… .

ساختمان پیش ساخته با استفاده از صفحات ساندویچ پانل

ساختار ساندویچ پانل‌ها بدین‌گونه است که از طرفین به دو ورقه فلزی محدود می‌شوند و لایه میانی آن‌ها از جنس فوم عایق می‌باشد صفحات ساندویچ پانل جهت احداث سازه به محل مورد نظر انتقال می‌یابد.

ساختمان پیش ساخته LSF

برای اولین بار در آمریکا از این سازه رونمایی شد. طبق نظر متخصصان و مهندسین ساختمان‌هایی كه وزن سبکی دارند در برابر زلزله مقاوم هستند.

ساختمان‌های پیش ساخته LSF نیز سبک وزن هستند. سبک بودن ساختمان‌های LSF ناشی از آن است که قطعات به کار رفته در آن وزن کمی دارند.

ساختمان پیش ساخته مدولار

ساختمان‌های پیش‌ساخته مدولار تقریباً به‌طور کامل در کارخانه‌ها ساخته می‌شوند و تنها برای نصب به محل پروژه انتقال می‌یابند . اجزای مدولار سه‌بعدی می‌باشد.

به عبارتی خانه پیش ساخته مدولار بدین گونه در کارخانه‌ها ساخته می‌شوند : دیوار های اتصال یافته ، کف ، سقف ، سیم‌کشی ، لوله‌کشی ، وسایل داخلی و… تماما ساخته شده و در نهایت جهت نصب آن به محل مورد نظر تحویل داده می‌شود.

ساختمان‌ پیش ساخته پنل شده یا کیت

مواد تشکیل دهنده ی این خانه‌ها دو بعدی است. اجزای این دسته از ساختمان‌ها در کارخانه‌ها تولید می‌شوند. اجزای مربوطه به محل پروسه منتقل می‌شود. در محل پروسه اجزای دو بعدی با هم دیگر ترکیب می‌شوند و یک سازه سه بعدی را می‌سازند.


پنل‌های موجود در بازار جنس‌های مختلفی دارند که عبارتند از : صفحات اسلب بتنی ، پنل‌های چوبی ، چوب ترکیبی ، چوب بازیافتی ، پنل‌های عایق و… .
ساختمان‌های پیش ساخته دو بعدی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند : خانه‌های پیش ساخته با سیستم پنل باز ، خانه‌های پیش ساخته با سیستم پنل بسته
وجه تمایز موجود در بین این دو سیستم این است که پنل‌های باز عایق بندی نمی‌شوند.
سیستم‌های پنل باز نیاز به تکمیل سازی دارند ، بدین صورت که در هنگام مونتاژ باید کارهای بیشتری روی آن‌ها انجام شود.

وزن قطعات ساختمان‌های پیش ساخته

در ساخت انواع ساختمان پیش ساخته از قطعات مختلفی استفاده می‌کنیم. قطعات مورد استفاده از لحاظ وزنی به دو دسته تقسیم می‌شوند :

۱_ قطعات سنگین : قطعات سنگین به قطعاتی گفته می‌شود که وزن حجمی آن‌ها بیشتر از ۱۰۰۰kg/m³ است ، مانند آجر ، بتن و… .
اگر در ساخت خانه‌های پیش ساخته از این دسته از قطعات استفاده شود ، وزن سازه افزایش می‌یابد.
۲_ قطعات سبک : قطعات سبک به قطعاتی گفته می‌شود که وزن حجمی آن‌ها کمتر از ۱۰۰۰kg/m³ می‌باشد ، مانند چوب ، آزبست ، پلاستیک و… .
اگر در ساخت خانه‌های پیش ساخته از قطعات سبک استفاده شود ، وزن سازه کاهش می‌یابد.

مزایای ساختمان پیش ساخته

خانه‌های پیش ساخته طرح نوینی در صنعت ساختمان سازی می‌باشد. در همین مدت زمان کوتاه ساختمان‌های پیش ساخته توانسته‌اند جای ساختمان‌های سنتی را پر کنند . به مرور زمان بر تعداد مصرف کنندگان این سازه‌ها افزوده می‌شود.
در این بخش از مقاله قصد داریم به بحث درباره مزیت‌های استفاده از ساختمان‌ پیش ساخته بپردازیم.

• سرعت بالای اجرا

از مهم‌ترین مزایای استفاده از ساختمان‌های پیش ساخته در مقایسه با ساختمان‌های معمولی ، سرعت بالای ساخت آن‌ها می‌باشد. بخش اعظم روند ساخت خانه‌های پیش ساخته در کارخانه‌های طی می‌شود. به همین منظور در زمان مونتاژ آن‌ها در محل مورد نظر زمان زیادی نمی‌گیرد. حمل آن‌ها از کارخانه‌ها‌‌ به محل پروژه بیشترین وقت اتلافی را به خود اختصاص می‌دهد.
به طوری که انواع ساختمان‌ پیش ساخته در بخش‌هایی‌ کوچکتر در کارخانه‌ها ساخته می‌شوند و پس از انتقال به محل در کنار یک دیگر قرار گرفته و یک سازه را ایجاد می‌کنند.
• صرفه‌‌جویی در مصرف انرژی
به علت این که ساختمان‌های پیش ساخته به خوبی عایق‌ بندی شده اند ، در مصرف انرژی صرفه جویی می‌شود.
عایق بندی‌ها مانند شیشه های دوجداره از هدر رفتن سرما و گرما پیشگیری می‌کنند.

• قیمت مقرون‌ به صرفه

این مسئله بدیهی است که ساختمان‌های پیش ساخته در مقایسه با ساختمان‌های معمولی که با مصالح سنتی ساخته شده‌اند ، هزینه کمتری را می‌طلبد.
نکته‌ای دیگر که حائز اهمیت است و ممکن است زیاد به چشم نیاید این است که : هنگامی که خانه‌های معمولی با مصالح سنتی و قدیمی ساخته می‌شوند ، مدت زمان زیادی طول می‌کشد. طبیعتا در طول این زمان نیروی انسانی که مشغول کار است برای هر روز دستمزدی می‌طلبد.
اگر این زمان طولانی را کاهش دهیم ، هزینه نیروی انسانی نیز پایین می‌آید.
مونتاژ خانه‌های پیش ساخته در مدت زمان کوتاهی صورت می‌گیرد.

• استحکام و پایداری

شاید برخی از افراد تصور کنند که این سازه‌ها ممکن است در برابر بحران‌های طبیعی مقاومتی نداشته باشند. حال باید گفت که میزان خسارت وارده به این سازه‌ها بسیار پایین‌تر از زمانی است که به خانه‌های معمولی خسارت وارد می‌شود.
این سازه‌ها ضد زلزله هستند. همچنین در برابر رطوبت نیز مقاوم می‌باشند.

سخن آخر
مجموعه صنعتی کارن سازه با داشتن متخصصان و مهندسین مجرب و حرفه‌ای ، همواره سعی داشته است که محصولات باکیفیتی را به بازار عرضه نماید.
جهت ارتباط با ما می‌توانید با شماره تماس‌‌های موجود تماس حاصل بفرمایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    Call Now Buttonتماس با شرکت